За світанком завжди йде захід сонця: чому Маск покине Білий дім

Невдачі власника SpaceX Ілона Маска після його переходу на держслужбу вражають: за деякими підрахунками, він вже втратив чи не половину статків. І, схоже, це все були марні “жертви” з його боку.


Термін у сто тридцять днів


Днями президент США Дональд Трамп раптом заявив, що Департамент ефективності державного управління (DOGE), створений Ілоном Маском, у “певний момент” припинить своє існування.


“Йому потрібно керувати великою компанією, і в якийсь момент він повернеться. Я б залишив його так довго, як зможу. Він дуже талановитий хлопець, чи знаєте, я люблю дуже розумних людей, і він дуже розумний, і він виконав хорошу роботу. У якийсь момент Ілон захоче повернутися у свою компанію”, – сказав Трамп про генерального директора Tesla і SpaceX.


Трамп також повідомив, що DOGE свою діяльність за відсутності Маска продовжуватиме навряд чи, бо глави федеральних агентств “багато чого дізналися” про те, як виконувати роботу самостійно.


“Знаєте, в якийсь момент, я думаю, це закінчиться. Настане момент, коли секретарі зможуть зробити цю роботу і зробити її дуже, знаєте, як ми говоримо, скальпелем, і це те, чого ми хочемо”, – додав американський лідер.


Тож перебувати на посаді Маску залишилося приблизно півтерміну, бо з запланованого строку існування DOGEпротягом 130 днів половинка ним, виявляється, вже витрачена. Це й усе, що потрібно було знати про “незамінного” Ілона та “співзалежного” з ним Трампа.


Втім все це поки не зупиняє Маска на чолі DOGE. За повідомленням Axios, у понеділок, 1 квітня керівник DOGE відвідав “свята святих” США, штаб-квартиру ЦРУ. Як розповіла директор зі зв’язків з громадськістю розвідувального агентства Ліз Лайонс, це був перший візит Маска до ЦРУ з моменту створення DOGE. Втім на відміну від інших урядових відомств, DOGE не отримає доступу до баз даних або внутрішніх систем ЦРУ, оскільки більша їхня частина є цілком секретною.


Але у коментарі Axios Лайонс повідомила, що Маск був прийнятий директором ЦРУ Джоном Реткліффом і заступником директора Майклом Елліпсом на чолі групи кадрових співробітників ЦРУ. За її словами, під час візиту Маск поінформував посадовців ЦРУ про висновки, зроблені під час роботи DOGE в інших галузях держслужби, а також про “способи, як ці уроки можна було б застосувати у ЦРУ”.


Джерело, знайоме з перебігом зустрічі, також поінформувало, що у ЦРУ вже кілька тижнів працює  внутрішня команда DOGE, сформована після указу Трампа.


Щоправда, 2 квітня стало відомо, що член Палати представників США від Демократичної партії Майки Шеррілл підготувала законопроект, який у разі ухвалення зобов’яже мільярдера Ілона Маска та його співробітників у Департаменті ефективності уряду (DOGE) проходити тести на вживання наркотиків.


Цікавий збіг фактів, чи не так?


Будні енерджайзера: місія “встигнути все”


Між тим Маск розв’язав ще декілька локальних бізнесових воєн.


Він, зокрема, перебуває у конфлікті з Apple, повідомляє The Wall Street Journal – чи не намагаючись зупинити розвиток стільникового зв’язку. Конфлікт між Маском та Apple розгорівся після того, як SpaceX та T-Mobile захотіли запустити Starlink на iPhone. Обговорювалося підключення без участі оператора T-Mobile, але переговори ні до чого не призвели.


Інвестиції Apple у запуск супутників зв’язку Globalstar викликали гнів Маска, повідомили джерела The Wall Street Journal. Тож представники SpaceX намагалися домогтися від регулюючих органів зупинення їх запусків. При цьому Globalstar є клієнтом SpaceX та використовує її ракети для виведення нових супутників на орбіту.


І що це, як не використання главою DOGEадмінрезерву у власних цілях? Ні, ніколи про таке навіть не чули.


Тим часом полоса невдач мільярдера триває: американський стартап потіснив компанію Tesla, скомпрометовану антиєвропейською риторикою Маска та різкими його рухами всередині США.


Відомо, що Tesla Megapack довгий час домінувала у сфері стаціонарного зберігання енергії. Проте новий гравець на ринку – американський стартап Inlyte (завдяки співпраці зі швейцарською HORIEN) – нині представив свою залізо-натрієву батарею, котра обіцяє довговічність до 20 років і 7000 циклів роботи.


При цьому, намагаючись врятуватись від банкрутства, Маск минулого тижня продав акції соцмережі X іншій своїй компанії – xAI, що займається розробками у сфері штучного інтелекту. Він зазначив, що xAI заплатить за Х 45 млрд доларів, але з вирахуванням 12 млрд боргу вартість соцмережі становить 33 млрд. А загалом об’єднана компанія, за його словами, оцінюється у 80 млрд. 


Ця синергія, вказує експерт Кард Келлі, дійсно може збільшити вартість X.


“Його (Маска – ред.) чистий капітал, пов’язаний з Tesla, SpaceX, а тепер і з цим об’єднаним гігантом, потенційно зросте, якщо зростання xAI випередить минулі труднощі X. Політично це посилює його вплив. Відродження X – пов’язане з альянсом Маска з Трампом і роллю DOGE – робить його центром влади в DC і за його межами. Об’єднання його з xAI дає йому змогу використовувати розширену платформу ШІ для формування наративів, особливо в умовах повернення рекламодавців (наприклад, Amazon, Apple) після виборів 2024 року”, – цитує Келлі dailylviv.


Це – щодо численних справ Маска на Землі. Але й у космосі він спішить похазяйнувати на свій розсуд: ще однією авантюрою з боку мільярдера, як пише 24техно, є намагання розширити його вплив на NASA.


Журналісти дізналися, що Маск пробує переконати агентство відмовитися від програми Artemis, котра передбачає спочатку польоти, а потім і висадку астронавтів на Місяць. Він, звісно, вважає: ресурси агентства слід спрямувати на підготовку до польоту на Марс.


Ще на початку року, до інавгурації Трампа, Маск критикував плани NASA, наголошуючи, що програма Artemis рухається надто повільно і залежить від підрядників, котрі лише прагнуть отримувати дорогі державні контракти. Спочатку це відбувалось у приватних розмовах, а потім перейшло і у публічну площину.


За інформацією WSJ, ймовірне призначення мільярдера та космічного туриста Джареда Айзекмана на посаду адміністратора NASA сприятиме реалізації цього плану Маска.


Однак “рожева мрія” про колонізацію Марса – що її так плекає Маск, зробивши сенсом свого життя – може виявитися міражем.


Як повідомляє журнал GeoHealth, в атмосфері Марсу вкрай мало кисню та азоту, але багато вуглекислого газу: якщо людина вдихне марсіанське повітря, то втратить свідомість вже за 15 секунд. Окрім того, пил Червоної планети містить діоксид кремнію, гіпс, перхлорати та наночастинки оксидів металу, здатні викликати проблеми з диханням, зором астронавтів і при тривалому контакті спричинити легеневий фіброз. До того ж, космічна радіація підвищує ризик легеневих захворювань.


Ці ризики, разом із тривалим впливом пилу порівняно з місіями на Місяць і зниженням здатності боротися з хворобами після тривалої адаптації до мікрогравітації та підвищеного опромінення, роблять небезпеку пилу критичною проблемою, яку необхідно вирішити для успішного та безпечного дослідження Марса людиною, вказують вчені.


Ірина Носальська

Джерело