Фото: НАБУ
У НАБУ повідомили подробиці справи
ро підозру повідомили екскерівнику Департаменту Міноборони України; власниці пов’язаних компаній-постачальниць; двом керівникам компаній-постачальниць; фізичній особі.
Правоохоронці викрили схему розкрадання державних коштів під час закупівлі Міністерством оборони України продуктів харчування для ЗСУ в умовах повномасштабного вторгнення РФ. Про це 2 квітня повідомляє НАБУ.
Про підозру повідомили колишньому керівнику Департаменту Міноборони України; власниці пов’язаних компаній-постачальниць; двом керівникам компаній-постачальниць; фізичній особі.
“Це дозволяло постачальникам маніпулювати цінами: завищувати їх на ходові продукти та занижувати на маловживані або ті, які не можна замовляти через сезонність постачання (черешня або абрикоси взимку). Тобто, на перший погляд, порушень не було, і ціна комплекту не змінювалася. Щоправда, картопля, яку постачали тисячами тонн, реалізовувалася втридорога, а сезонні ягоди та фрукти, які майже не замовлялися, коштували копійки”, – йдеться в повідомленні.
В результаті таких махінацій протягом серпня-грудня 2022 року дві компанії-постачальниці, контрольовані однією власницею, незаконно отримали надприбутки на суму понад 733 млн грн, що підтверджено висновком комплексної товарознавчої та економічної експертизи. Частину цих коштів надалі вивели під виглядом виплати дивідендів та надання поворотної фінансової допомоги пов’язаним компаніям. Вчиненню злочину сприяв посадовець Міноборони України, відзначають у Бюро.
Як зазначили в НАБУ, після початку досудового розслідування у січні 2023 року та поширення у медіа відповідної інформації, зокрема щодо закупівлі яєць по 17 грн за штуку, співучасники оборудки зменшили ціни на 11 найбільш затребуваних продуктів. Це запобігло розкраданню бюджетних коштів на суму 788 млн грн. Крім того, після внесення НАБУ і САП пропозицій щодо усунення причин та умов продуктової оборудки, Міноборони вжило відповідних заходів: порядок закупівлі наразі змінився, запроваджено окремі пілотні проєкти.
Слідство у справі триває, встановлюються інші причетні до злочинних дій особи.
Нагадаємо, представники Центрального управління контролю якості Міністерства оборони України в лютому 2024 року перевірили продовольство на складах компаній-постачальників до відвантаження в підрозділи і запобігли постачанню 264,09 тонни неякісних продуктів до військових частин.