За оцінками ООН, збитки, завдані російськими загарбниками культурній спадщині України, перевищують 3,5 млрд доларів. Викрадення країною-агресором десятків тисяч українських цінностей – наймасштабніше з часів Другої світової війни.
“Любителі” прекрасного
В ГУР Міноборони повідомили, що з 2022 року російські музеї проводять системну пропагандистську діяльність на окупованих територіях: організовують виставки, лекції та освітні програми, спрямовані на легітимізацію окупації.
Їхня мета – інтегрувати українські музеї в російський культурний простір та знищити українську ідентичність.
Разом з тим багато культурних цінностей окупанти нелегально переміщують з України. Підтверджено факт вивезення з окупованого Криму щонайменше 164 археологічних артефактів, знайдених під час розкопок античних міст “Німфей” і “Пантикапей”.
Також українська розвідка оприлюднила дані 14 російських музейників, які займаються пропагандою та сприяють викраденню українських культурних цінностей на тимчасово окупованих територіях.
Серед причетних до цього осіб вказані:
– директор всеросійского історіко-етнографічного музею Ірина Жукова, яка у 2024 році організувала в тимчасово окупованій Луганській області виставку “Єдність крізь віки” для пропаганди “історичного зв’язку Донбасу з Росією”;
– директор музею великої вітчизняної війни Олександр Школьнік, на базі цього музею у 2023 році проводили навчання для музейників з окупованого Донецька щодо просування російської історії серед відвідувачів музеїв.
До списку викрадачів спадщини внесли також голову служби зовнішньої розвідки РФ Сергія Наришкіна, який очолює фонд “Історія Вітчизни” та російське історичне товариство, що має 7 філій на тимчасово окупованих територіях України.
Загалом на створеному ГУР порталі War&Sanctions зібрано дані про викрадені об’єкти та осіб, причетних до пограбування української культурної спадщини, викривлення історії та стирання української ідентичності. Наголошується, що всі, хто намагається переписати історію та знищити українську національну ідентичність, отримають справедливу відплату.
Сигнали для агресора
В Ужгороді 1 лютого 2025 року в рамках першої міжнародної конференції з питань культури “Співпраця заради стійкості” відбулася презентація проєкту “Викрадена спадщина” – бази даних про культурні цінності, викрадені Росією під час війни в Україні.
Як повідомило ГУР, у заході взяли участь представники Єврокомісії, ЮНЕСКО та 28 країн-партнерів, 19 з яких були представлені на рівні міністрів та заступників міністрів культури.
Публічна база даних “Викрадена спадщина” була створена спільними зусиллями ГУР МО України, Міністерства культури та інформаційної політики України та експертного середовища. Вона запрацювала на початку жовтня 2024 року та доступна на порталі War & Sanctions.
Наразі база даних містить інформацію про 828 об’єктів культурної спадщини, викрадених російськими окупантами, та майже 300 осіб та організацій, причетних до цього. Інформація постійно оновлюється та поповнюється.
“Знищення та привласнення культурної спадщини України є елементом широкомасштабної агресії РФ. Мета Росії – позбавити український народ права на існування через знищення його національної пам’яті та ідентичності, привласнення історії”,– заявили в ГУР.
Публікація інформації про викрадені Росією культурні цінності та витвори мистецтва є важливим інструментом боротьби з їх незаконним обігом та політикою культурного геноциду з боку держави-агресора.
Тим часом Верховна Рада ратифікувала Нікосійську конвенцію Ради Європи щодо правопорушень з культурними цінностями.
Це має сприяти тому, щоб повернути вкрадені Росією культурні цінності та покарати “археологів”, причетних до таких крадіжок.
“Це не просто юридичний крок – це сигнал і для агресора, що Україна не дозволить стерти свою історію”,– зазначила народний депутат, заступник голови Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук.
Вона додала, що Україна є восьмою країною у світі, яка зробила цей крок, і першою державою, що ратифікує цей документ під час повномасштабної війни, коли наша культурна спадщина щодня опиняється під прицілом російських мародерів та ракет.
“Нікосійська конвенція створює механізм кримінального переслідування за злочини проти культурних цінностей: крадіжки та незаконне заволодіння артефактами, незаконні розкопки, вилучення та вивезення культурних об’єктів, навмисне знищення чи пошкодження пам’яток тощо”, – пояснила Кравчук.
Вона також зазначила, що це ще й правова основа для екстрадиції та взаємної правової допомоги між країнами, щоб карати винних та повертати викрадені цінності додому.
“Культура – це також наша зброя. Робимо все, аби її захистити”,– наголосила народний депутат.
З обмеженим доступом
Разом з тим активно проводять евакуацію культурних цінностей з прифронтових територій.
“На сьогодні проведено евакуаційні заходи з 59 закладів культури Запорізької, Дніпропетровської, Донецької, Луганської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей. Евакуйовано 540 942 музейних предметів державної частини Музейного фонду України”,– заявила пресслужба Міністерства культури та стратегічних комунікацій (МКСК).
Відповідальними за збереження та евакуацію культурних цінностей призначені обласні та Київська міська військові адміністрації, органи місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ та організацій. Евакуація здійснюється в координації з Міністерством культури. Відповідно до чинного законодавства, її проводять з урахуванням безпекової ситуації обласними військовими адміністраціями із залученням відповідних підрозділів МВС.
Водночас міністерство збирає інформацію від музеїв, розташованих в прифронтових областях, щодо потреб в евакуації музейних предметів. Крім того, вивчається можливість прийняти евакуйовані музейні предмети в закладах, розташованих в тилових областях.
У міністерстві не розкривають усіх особливостей переміщення музейних цінностей, оскільки питання евакуації експонатів державної частини Музейного фонду України під час воєнного стану відносяться до інформації з обмеженим доступом.
Галина Гірак