Призупинення поставок зброї зі США: чи вдасться вирівняти ситуацію

Після відомостей про те, що доправлення будь-якої військової допомоги США нам було призупинено, президент України опублікував у соцмережі звернення до американського президента. Чи врятує це ситуацію?


Лист та спіч: коротко про головне


Про те, що Сполучені Штати поставили на паузу всі поставки Україні зброї та боєприпасів, повідомили одразу декілька поважних західних ЗМІ. Зокрема, про це написало агентство Bloomberg із посиланням на високопосадовця Міністерства оборони США, котрий побажав залишитися анонімним.


За словами співрозмовника Bloomberg, зупинення стосується всього американського військового обладнання, яке ще не знаходиться на території України – зброї, що транспортується літаками та кораблями, обладнання в транзитних зонах у Польщі, а також техніки, котра готується до відправки. Рішення ухвалив особисто президент США Дональд Трамп, доручивши виконання наказу новому міністру оборони Піту Гегсету.


При цьому у понеділок, 3 березня, Трамп заявив, що “ще не говорив” про зупинення військової допомоги Україні. А рішення про це було начебто прийняте під час його наради з віцепрезидентом Джей Ді Вєнсом, держсеретарем Марко Рубіо, тим-таки Гегсетом, очільницею нацрозвідки США Тулсі Габбарт та представником з близькосхідних питань Стівеном Віткоффом.


Відмова надавати Україні виділену раніше Конгресом військову допомогу викликала обурення всередині США та термінові наради топових європейських політиків.


А реакцією з боку України 4 березня став відомий допис президента Володимира Зеленського у соцмережі. У ньому глава держави з повагою та численними подяками американському народові й особисто Трампу пропонує шляхи вирішення непорозумінь, що виникли під час їх зустрічі в Овальному кабінеті, окреслює шляхи вирішення проблеми й покроковий план припинення бойових дій та виявляє готовність підписати угоду про рідкісноземи.


“У дуже складній ситуації все ж рухаємося вперед, розбудовуємо стосунки та просуваємо наші пріоритети. Допис нашого президента Володимира Зеленського зачитав у своєму зверненні до нації президент Дональд Трамп (того ж дня під час виступу перед Конгресом – ред.) і сказав “Я ціную, що він написав цей лист”, – прокоментувала цей меседж посол України у США Оксана Маркарова.


Фахівці переважно оцінили це послання, як складене бездоганно з політичної точки зору. Разом із тим прессекретар президента України Сергій Никифоров у коментарі LIGA.net пояснив, що жодного “листа” не було. Тобто, Трамп у своїй промові говорив саме про пост Зеленського у соцмережі.


Як пише The Telegraph, переконав Зеленського “простягнути оливкову гілку” Трампу глава британського уряду Кір Стармер. За інформацією медіа, 4 березня Стармер поговорив із Зеленським з метою донести до нього “жорстку правду” (вочевидь про те, що Європа сама не витягне постачання України зброєю). Він же дав поради щодо того, що саме має почути Трамп, перш ніж переговори можуть відновитися.


Компанія “ласкавих телят”


То чи залагоджені тепер усі проблеми між США та Україною?


Політолог Сергій Таран вважає, що промова Трампа у Конгресі не показала нічого, окрім того, про що ми “трохи” вже здогадувалися: ніяких чітких, по пунктах виписаних планів у нього ані щодо України, ані щодо інших гучних міжнародних питань – немає.


“Є лише загальне уявлення про напрямок руху. А ще є величезна енергія, яка діє за принципом – ув’яжемося в бійку, а там розберемося! Головне, щоби час від часу щось можна було продати на публіку”, – характеризує він поточну американську політику на своїй Facebook-сторінці.


У цьому підході, зауважує експерт, є свої плюси – це свобода від будь яких норм чи попередніх зобов’язань, укладених у “дотрампівскі” часи. Натомість – повна свобода маневрів і безліч варіантів майбутнього. Є навіть перші успіхи, які, правда, не пов’язані з Україною: це перехід двох стратегічно важливих портів Панами під контроль американських компаній, зокрема знакового американського консорціуму BlackRock Inc.


Але є і мінуси: геополітичні струси та непрогнозоване ні для кого майбутнє. А ще всі ці неймовірні сценарії можуть зустріти раптовий спротив, прогнозує фахівець – як, наприклад, фіаско у випадку із планами забудувати сектор Газа, виселивши звідти палестинців. І таких конфузів в нової адміністрації США буде ще багато.


У такій ситуації, переконаний Таран, важливо розуміти природу цієї стихії, в жодному разі не ставати на її шляху. Й, прибравши емоції, раціонально намагатися “витягнути” все, що можна – на користь своєї країни. Таку стратегію, каже він, обрали щодо Трампа дуже різні фігури – британський, італійський ізраїльській прем’єри Кір Стармер, Джорджа Мелоні та Бінямін Нетаньягу, й навіть одіозний угорський очільник Віктор Орбан.


“Інше “відкриття” після промови Трампа а, точніше, після контрастної атмосфери у залі Конгресу – це розуміння глибокого розколу у американському суспільстві. Після обрання Трампа я колись писав, що тепер політика прийде до кожного американця. І думаю, що я тоді ой як не помилився”, – резюмує Таран.


Г’юстоне, у нас проблема


Через відсутність офіційної інформації з приводу того, чи дійсно будь-які постачання зброї зі США до України були 4 березня призупинені, одразу виникло багато суперечливих чуток.


Втім доручення Зеленського нашому Міноборони негайно з’ясувати ситуацію та неприкрита радість Кремля з цього приводу – говорять самі за себе.


“Якщо США припинять ці поставки, це буде, напевно, найкращий внесок у справу миру”, – лицемірив 4 березня, зокрема, речник Путіна Дмитро Пєсков.


До речі, директор ЦРУ Джон Реткліфф 5 березня підтвердив це рішення.


То чим нас підтримують нині Штати? Існує три основні програми, за якими Україна отримує військову допомогу від Сполучених Штатів. Це USAI (Ukraine security assistance initiative) – закупівля військової техніки та зброї в оборонних підприємств США, вона надходить до України протягом кількох місяців після виготовлення. Частина укладених контрактів розрахована до 2026-2027 років.


Другий трек – це Presidential Drawdown Authority (PDA), програма, за котрою США надсилають допомогу безпосередньо зі своїх запасів, по якій 4 млрд доларів перейшли від адміністрації Байдена до Трампа, і нових пакетів допомоги США по ній не оголошували.


Ще є Foreign Military Financing (FMF) – надання Україні грошей для самостійної купівлі американської зброї чи військових послуг (наприклад, програм навчання). Міноборони США її можна згорнути подібно до гуманітарних програм USAID, пише сайт Суспільного.


За даними експертів, Україна вже перекриває свої військові потреби самостійно на 40%. Фахівці вказують, що ключовими проблемами при зупиненні військової допомоги США можуть стати постачання нам ракет для ППО, супутникових розвідданних та ракет для HIMARS.


“Основне, щоб наші партнери не припинили нам це продавати. Але у України не вистачить коштів, щоб замістити все те, що дають нам партнери своїми коштами. Важливий момент – якщо навіть США відмовляться, це можна зробити за допомогою Європи, інших країн, які надаватимуть нам фінансову допомогу”, – констатує секретар парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко.


Ірина Носальська

Джерело