Трамп зателефонував Путіну і Зеленському; Членство України в НАТО малоймовірне через опір США, Німеччини та Угорщини. Кореспондент.net виділяє головні події вчорашнього дня.
Трамп провів телефонну розмову з Путіним
Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп провів телефонну розмову з російським диктатором Володимиром Путіним. Американський президент назвав її тривалою та дуже продуктивною. Зокрема, як каже Трамп, вони обговорювали Україну, Близький Схід, енергетику, штучний інтелект і “силу долара”. Як стверджує американський лідер, він та Путін домовилися працювати разом “дуже тісно”, включно з візитами до країн один одного. Також вони погодили, що їхні команди негайно розпочнуть переговори, які очолять очолять держсекретар Марко Рубіо, директор ЦРУ Джон Реткліфф, радник з питань національної безпеки Майкл Волц та спецпосланець США на Близькому Сході Стів Віткоф. Речник російського лідера Дмитро Пєсков розповів, що розмова тривала майже півтори години.
Президент США Дональд Трамп також провів телефонну розмову з українським колегоюВолодимиром Зеленським. Трамп наголосив, що ця розмова минула “дуже добре”. Президент США додав, що вони обговорили різні теми, пов’язані з війною, але передусім йшлося про зустріч, заплановану на 14 лютого в Мюнхені, де з’являться віцепрезидент Джей Ді Венс і держсекретар Марко Рубіо. Розмова тривала близько години.
Як розповів Зеленський, вони говорили про можливості досягти миру, готовність працювати разом на рівні команд, а також технологічні можливості, зокрема дрони та інші сучасні виробництва. Він подякував Трампу за “інтерес до того, що ми можемо зробити разом”. Також йшлося про розмову Зеленського з міністром фінансів США Скотом Бессентом, підготовку нової угоди щодо безпеки та економічної й ресурсної взаємодії.
Зеленський назвав “план Б” на випадок, якщо Україна не стане членом НАТО
Глава держави вважає, що наразі членство України в НАТОвиглядає малоймовірним через опір з боку Німеччини, Угорщини та США. Однак, на його думку, якщо США дадуть згоду, то Німеччина та Угорщина – теж. Якщо Україна не стане членом НАТО, то їй необхідно буде подвоїти армію та посилити її новим озброєнням. На його думку, Європа у такому випадку може допомогти з фінансуванням, а США – з озброєнням. Йдеться, зокрема, про далекобійні ракети та системи протиповітряної оборони Patriot.
США передали Україні проєкт угоди про партнерство
Україна отримала від США проєкт угодипро економічне партнерство. Президент Володимир Зеленський наголосив, що документ вивчатимуть якомога швидше, щоб встигнути на Мюнхенську конференцію. Міністр фінансів США Скотт Бессент, який представив документ, сказав, що той “відповідає баченню Дональда Трампа стосовно швидкого розв’язання цього конфлікту”.
В лавах СБУ викрили російського шпигуна
Керівник штабу Антитерористичного центру СБУ працював на російську ФСБ. Топового “щура” викрили і затримали за особистої участі голови української спецслужби Василя Малюка.
Для виявлення та затримання ворожого агента було проведено безпрецедентну за своїм рівнем спецопераціюіз залученням складного комплексу гласних та негласних заходів. Ця операція отримала назву “Щур”. Задокументовано 14 масштабних епізодів протиправної діяльності, лише частину з яких СБУ може показати суспільству. СБУ не тільки викрила агента ФСБ, але й використала його у контррозвідувальній грі: через зрадника Служба безпеки насичувала ворога великим масивом дезінформації.
У Міноборони заявили про “ажіотаж” серед молоді
В Україні вже діє програма Контракт 18-24, у межах якого громадяни віком від 18 до 24 років зможуть підписати добровільний річний контракт і приєднається до лав ЗСУ. В Міноборони вказали, що наразі є певний ажіотаж. Ті, хто підпише такий контракт одразу ж отримають 200 тисяч. Наступна виплата буде після проходження базової військової підготовки – 300 тисяч гривень. Третя частина – 500 тисяч – тоді, коли дія контракту вже буде закінчуватись, у день виключення зі списків особового складу військової частини.
За останні 10 років населення України скоротилося на 10 млн
У період становлення незалежності в Україні проживало 52 млн осіб.За наступні 10 років це число знизилося до 48 млн. Перед першим вторгненням РФ – 45 млн. У 2015 році після анексії Криму кількість населення впала до 42 млн. І тепер на кінець 2024 року населення країни становило 32 млн.
Велика Британія оголосила про нову допомогу Україні
Велика Британія оголосила про надання чергового пакету оборонної допомоги Україні,котрий міститиме танки, артилерію, ракети та інші типи озброєнь, а також контракти на обслуговування раніше переданої техніки. Окрім того Лондон анонсував загалом виділення на військову допомогу Україні 4,5 млрд фунтів стерлінгів та постачання понад 10 тисяч безпілотників.
Швейцарія приєдналася до 15-го пакета санкцій проти Росії
Федеральна рада Швейцарії ухвалила повний пакет обмежувальних заходівпроти Росії санкцій Європейського Союзу, ухваленого в грудні минулого року. У межах санкцій заборонено визнавати і приводити у виконання деякі рішення російських судів, у яких вони заявляють про виключну юрисдикцію щодо спорів між російськими та швейцарськими компаніями.
Крім того, Федеральна рада Швейцарії на засіданні схвалила програму на підтримку відновлення, реформ та сталого розвитку в Україні на період 2025-2028 років. Програма Швейцарії з допомоги у відновленні України загалом розрахована на період до 2036 року і поділена на дві фази. Перша, що у 2025-2028 роках, передбачає виділення 1,5 млрд швейцарських франків (1,64 млрд доларів).
Норвегія долучається до коаліції безпілотників
Міністр оборони Норвегії Торе Сандвік повідомив, що країна офіційно доєдналася до “коаліції дронів”,котра діє в межах Контактної групи з питань оборони України. Раніше Норвегія вже виділила 700 мільйонів норвезьких крон на багатонаціональну ініціативу із закупівлі дронів для України. Окрім того, планується використання коштів з програми довгострокової підтримки України “Нансен” на безпілотники й безпілотні технології у 2025 році.
З 1 березня ціни на ліки в Україні знизять на 30%
На засіданні Ради національної безпеки та оборони було ухвалено рішення про зниження на 30 % цін на 100 найпопулярніших медикаментів.Найближчим часом Уряд повідомить українцям усі деталі.
У п’яти областях України перевищено епідпоріг
Епідпоріг захворюваності на грип, ГРВІ та COVID-19 перевищено у п’яти областях України – Закарпатській, Івано-Франківській, Рівненській, Хмельницькій та Чернівецькій. Загалом за тиждень в країні захворіли 171 068 людей, із них 104 843 – діти. Це на 13% більше ніж тижнем раніше.