Підсумки 04.03: Допомога США і торгова війна

Зеленський заявив про про військову допомогу США та бажання досягти миру; Трамп почав торгову війну проти Канади, Мексики й Китаю. Кореспондент.net виділяє головні події вчорашнього дня.


Володимир Зеленський зробив заяву стосовно військової допомоги зі США


Президент Володимир Зеленський звернувся до нації, наголосивши на важливості конструктивного діалогу з США щодо військової та гуманітарної допомоги, а також відзначив роль Америки у збереженні безпеки Європи. Він зазначив, що доручив дипломатам і розвідникам зв’язатися з американськими колегами і з’ясувати офіційну інформацію щодо зупинки військової допомоги. Він акцентував, що відносини з Америкою повинні бути партнерськими та спрямованими на реальне завершення війни, оскільки ніхто не бажає нескінченної боротьби. Президент також зауважив, що вже провів численні переговори з лідерами інших держав, такими як Фінляндія, Велика Британія, Греція та Хорватія, та отримав чітку підтримку України. Також український лідер підкреслив, що відмови від територій та змін у Конституції України не буде. 


В Польщі підтвердили зупинку допомоги США для України


Інформація з польського кордону і хабу американської допомоги в Ясьонці підтверджує повідомлення про призупинення військової допомоги США для України. Про це сказав прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск. За його словами, немає “жодних підстав” вважати заяви американської сторони “просто словами”. За словами Туска, польському уряду доведеться приймати рішення, які вимагатимуть повної солідарності держави.


Україна здатна виробляти третину від необхідної їй зброї


Денис Шмигаль заявив, що Україна побудувала новий оборонно-промисловий комплекс, спроможності якого виросли в 35 разів і в 2025 році становлять 35 млрд доларів. За його словами, за два роки виробництво артилерії в країні збільшилося втричі, бронетранспортерів у п’ять разів, протитанкової зброї у два рази, боєприпасів у 2,5 разів. Прем’єр також зазначив, що за три роки з нуля побудували інфраструктуру створення дронів.


Урсула фон дер Ляєн оприлюднила план під назвою Переозброїти Європу


Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оприлюднила план Переозброїти Європу, який дозволить мобілізувати 800 млрд євро на оборону Європи і допоможе посилити підтримку України. За її словами, у плані є п’ять пунктів. Перший полягає в тому, щоб розв’язати використання державного фінансування для оборони на національному рівні. Друга пропозиція – новий інструмент, що надасть 150 млрд євро позик державам-членам для інвестицій в оборону. Третім пунктом вона назвала використання “повноважень бюджету ЄС”. Останніми двома напрямками діяльності фон дер Ляєн назвала “мобілізацію приватного капіталу шляхом прискорення створення Союзу заощаджень та інвестицій через Європейський інвестиційний банк”.


Уряд Ірландії погодив додаткову допомогу Україні


Ірландський уряд ухвалив рішення про виділення додаткової допомоги Україні в розмірі 100 мільйонів євро. Ці кошти спрямують на закупівлю “нелетального військового обладнання та підтримки”. Ірландський уряд також схвалив законопроєкт, котрий скасовує необхідність отримання дозволу від ООН для розміщення миротворчих військ за кордоном.


Китай, Мексика та Канада запровадили відповідні мита на американські товари 


У вівторок, 4 березня, набрали чинності мита Дональда Трампа проти найбільших торгових партнерів США: Канади, Мексики та Китаю. Мита на імпорт з Канади та Мексики встановлені на єдиному рівні 25% (крім канадських енергоносіїв, які обкладаються митом у розмірі 10%), а мита на китайський імпорт збільшились удвічі до 20%.


У відповідь на нові мита від США Мексика, Китай та Канада заявили, що запровадять власні тарифи на американський імпорт. Так, прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що Канада запроваджує 25% тарифи на імпорт із США на суму до 155 млрд доларів. Китай у відповідь на нові тарифи США повідомив, що додаткові 15% мита будуть запроваджені на американські курятину, пшеницю, кукурудзу та бавовну, а також додаткові 10% мита – на соєві боби, свинину, яловичину, воду, фрукти, овочі та молочні продукти.


Президент Мексики Клаудія Шейнбаум заявила, що її країна відповість на 25% мита, запроваджені Сполученими Штатами, власними митами у відповідь на американські товари. Шейнбаум сказала, що вона оголосить перелік продуктів, на які Мексика запровадить мита, у неділю, 9 березня, на публічному заході на центральній площі Мехіко.


Мита США обвалили світові ринки


Введення мита проти трьох найбільших торгівельних партнерів США викликали обвал на ринку цінних паперів. В Європі індекс, що включає акції найбільших компаній, Stoxx Europe 600 впав на 0,9%, а німецький індекс Dax, який є важливим для експортерів, знизився на 1,5%. Автовиробники, які є одними з найбільш вразливих, оскільки їх виробничий процес може перетинати кордони США кілька разів, постраждали: Volkswagen впав на 2,2 відсотка, а Stellantis – на 4 відсотки.


Трамп попросив Путіна виступити посередником у ядерних переговорах зІраном


Адміністрація президента США Дональда Трампа звернулась до Росії з проханням бути посередником у спілкуванні з Іраном стосовно ядерної програми. Трамп передав цю зацікавленість Путіну в телефонній розмові в лютому. Згодом американські високопосадовці обговорили це питання зі своїми російськими колегами на переговорах у Саудівській Аравії.


Генштаб підтвердив ураження НПЗ у Сизрані та нафтоперекачувальної інфраструктури в Ростовській області


Сили безпілотних систем Збройних сил України, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони, вночі 4 березня завдали ураження по низці важливих об’єктів росіян. У Ростовській області РФ уражена нафтоперекачувальна інфраструктура, задіяна у забезпеченні армії загарбників. Також є влучання по виробничих потужностях Сизранського нафтопереробного заводу у Самарській області РФ.


Українська авіація атакувала важливий командний пункт росіян на ТОТ


Повітряні сили Збройних сил України в понеділок завдали високоточного удару по пункту управління 98-ї гвардійської повітряно-десантної дивізії ЗС РФ в населеному пункті Калініна Донецької області. Внаслідок ураження порушено систему управління окупаційних військ, що суттєво ускладнило координацію дій військових частин (підрозділів) повітряно-десантної дивізії.


ЗСУ знищили військовий об’єкт РФ на Курщині


Повітряні Сили ЗСУ завдали чергового удару, по військовому об’єкту 28 стрілецького батальйону 60 окремої мотострілецької бригади армії рф у районі населеного пункту Троїцьке Курської області РФ. За результатами атаки вдалося знищити бліндажі, вогневі позиції та до 30 військовослужбовців, які брали участь у бойових діях проти України.


Олександр Лукашенко зайнявся рідкоземельними металами


У Білорусі почнуть пошук рідкоземельних металів. Про це сказав формальний лідер країни Олександр Лукашенко. За його словами, геологорозвідка в Білорусі розвинена недостатньо і перебуває на низькому рівні. Проте за його даними, під землею у РБ є “і хімія, і нафта, і газ, та інше”.


Трамп попередив про суворі покарання для студентів-протестувальників


Президент США Дональд Трамп припинить федеральне фінансування для навчальних закладів, які дозволяють незаконні протести. Президент США наголосив, що агітатори, які беруть участь у таких протестах, будуть поміщені до в’язниці або депортовані назад у свої країни. А американські студенти, які братимуть участь у протестах, ризикують бути виключеними з навчальних закладів або заарештованими в незалежності від тяжкості злочину.


Запущено залізничне сполучення між Китаєм та ЄС повз РФ


В межах проекту, що було запущено спільно з Китайською China Railway Container Transport (CRCT), контейнерні поїзди з КНР прямуватимуть через територію Туркменістану, Казахстану, Ірану та Туреччини, а звідти – в європейські країни. Перший поїзд за новим маршрутом відправився з китайського Ченду в польське місто Лодзь. Китай розвиває ще два залізничні проєкти через центральноазіатські країни в обхід Росії.

Джерело