Заввідділом судмедекспертизи бюро СМЕ Інна Падєй зазначає, що мовиться про застосування фізичної сили та застосування певних знарядь.
Більшість тіл українців, репатрійованих із місць утримання в Росії, мають ознаки тортур. Про це свідчить фільм Повернення. Герої на щиті.
“80% тіл, які повернуті нам із СІЗО, в’язниць і так далі, на них ми знаходимо ознаки тортур. Тортури – це застосування фізичної сили, застосування певних знарядь, які, наприклад, проводять електричний струм, та й навіть позбавлення людини життєво необхідних потреб, як то їжа та медична допомога”, – заявила завідувачка відділом судово-медичної експертизи трупів бюро СМЕ Інна Падєй.
“Але ми дуже обережно коментуємо цю тему, оскільки родичі багатьох українських як захисників, так і цивільних, які чекають на повернення – це живі люди, і ми не маємо їх зайвий раз і безпідставно травмувати. Тому лише після проведення слідства і встановлення тих чи інших фактів можливі відповідні коментарі”, – заявив він.
Керівник Головного слідчого управління Нацполіції Максим Цуцкірідзе пояснив, що ідентифікація тіл здійснюється двома способами: візуальний огляд тіла та ДНК-аналізом. За зовнішніми ознакам (татуювання, шрами протези, тощо) було упізнано 4600 людей, але в той же час щодо кожного тіла проводилася ДНК-експертиза. Нині неідентифікованими залишаються понад 3200 тіл.
Цуцкірідзе додав, що навантаження на слідчих, які займаються відповідними розслідуваннями, порівняно з довоєнним рівнем зросло на 300%. Правоохоронці розслідують близько 70 тисяч кримінальних проваджень за фактами безвісти зниклих за особливих обставин осіб (як цивільних, так і військовослужбовців, а також рідних та близьких, які втратили контакт з людьми на окупованих територіях). До цієї роботи залучені 2000 правоохоронців.
Нагадаємо, 20 жовтня 2024 року повідомлялося, що Росія ще не повернула тіло української журналістки Вікторії Рощиної, померлої в російському полоні.
Журналістку Рощину катували у російському полоні – співкамерниця