Фото: Getty Images
Президент США Дональд Трамп
Ще до виборів Трамп заявляв, що прагне закінчити всі війни у світі. Чи не найбільше він згадував війну в Україні. Яким чином президент США принесе нам мир: примусивши до нього нашу країну чи приборкавши диктатора Путіна?
У Кремлі вже панує нервозність
Зважаючи на деяку компліментарність Трампа по відношенню до Путіна, складається враження, що, декларуючи переговори між Україною та Росією, США мають намір провести процес перемовин так, щоб у виграші була Росія, а Україна просто погодилася з тим, що їй запропонують. Проте слід врахувати, що Трамп усвідомлює, яку місію взяв на себе, і навряд чи йому хотілось би увійти в історію як помічник диктатора, на руках котрого – кров невинних жертв. То ж як насправді може вчинити 47-й президент Америки?
“Гадаю, весь світ бачить, що Трамп робить нестандартні речі. І в мене складається враження, що Кремль також нервує з приводу того, що може статися. На мою думку, у Трампа є в розпорядженні інструменти, щоби, можливо, зупинити цю війну, зупинити страждання людей”, – сказав у інтерв’ю DW німецький ексдипломат Крістоф Гойсген, який свого часу брав участь у перемовинах щодо Мінських угод, а нині очолює Мюнхенську конференцію з безпеки.
Він додав, що не знає, як мислить Трамп, який каже, що хоче знайти рішення.
“Гадаю, для нього це виклик. Судячи з його слів, він справді хоче докластися до того, щоб припинити цю віну. Тому я думаю, що він готовий до дуже високих ставок, щоб з використанням наявних у нього інструментів знайти рішення і що ми побачимо дії з його боку. Звісно, це пов’язано з тим, щоб чинити тиск на Росію. Він вже анонсував деякі санкції. На мою думку, є можливості підвищити тиск. Водночас він підвищує тиск і на європейців. Він каже, що коли йдеться про питання гарантій безпеки, Європа має взяти на себе ініціативу. Паралельно є тиск і на Зеленського, на українську сторону, щоби визначитись, як з їхнього боку може виглядати угода”, – зазначив Гойсген.
Разом з тим, за його словами, свого часу Мінські угоди відкривали шлях до дипломатичного врегулювання. І Росія погоджувалася поважати територіальну цілісність України, зокрема, й сумнозвісний Будапештський меморандум. У ньому українці відмовилися від своєї ядерної зброї, наївно вірячи в обіцянку росіян поважати їхній національний суверенітет. Але росіяни цієї обіцянки не дотрималися.
“Тому Україна скаже: “ОК, якщо ми не станемо членами НАТО, якщо ми припинимо зближення з НАТО зараз, хто і як саме гарантує нам, що росіяни, як вони це вже робили у минулому, знову не нападуть на нас, коли їм заманеться?” Для цього і потрібні гарантії безпеки. Це питання, яке ставить перед Європою президент Трамп”,– підсумував очільник Мюнхенської конференції.
Економічні та військові засоби впливу
Віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що Сполучені Штати можуть вжити санкцій проти Росії і навіть розглянути військові заходи, якщо президент Росії Володимир Путін відмовиться укласти мирну угоду з Україною, яка забезпечить Києву довгострокову незалежність.
“Ми маємо як економічні, так і військові засоби впливу”, – зазначив Венс в інтерв’ю The Wall Street Journal, маючи на увазі можливі кроки США проти Путіна.
Він додав, що варіант введення американських військ в Україну, якщо Росія не буде серйозно вести переговори, ще залишається на порядку денному.
Венс також висловив думку про те, що президент США Дональд Трамп може переглянути свою позицію залежно від розвитку переговорів.
“Трамп може сказати: ми не хочемо цього, але якщо Росія не буде налаштована на реальні переговори або якщо є питання, важливі для українців, ми можемо повернути це на стіл”, – додав він.
Віцепрезидент підкреслив, що Трамп не планує обмежуватися вузьким підходом на переговорах між Україною і Росією.
“Трамп скаже: все на столі, давайте знайдемо компроміс”, – зазначив він.
Венс також зазначив, що наразі зарано говорити про те, яка частина території України може залишитися під контролем Росії або які гарантії безпеки можуть бути запропоновані США та їхніми союзниками для Києва. Ці питання будуть обговорені під час перемовин.
“Є безліч можливих варіантів, але найголовніше – забезпечити суверенітет України”,– додав він.
За словами Венса, адміністрація Трампа буде намагатися переконати Путіна, що Росія виграє більше через переговори, ніж через війну.
Також він запропонував відновити відносини з Росією після успішної мирної угоди щодо України, зазначивши, що ізоляція Москви від західних ринків призвела до того, що Росія стала більш залежною від Китаю.
“Невигідно бути молодшим партнером у коаліції з Китаєм для Путіна”,– підсумував він.
Мир до Великодня
За даними Bloomberg, адміністрація Трампа повідомила європейських партнерів про свій намір досягти припинення вогню в Україні до Великодня: цього року і католики, і православні відзначають це свято 20 квітня. Однак дехто такі темпи переговорів, які розпочнуться цього тижня в Саудівській Аравії за участю високопосадовців США та Росії, вважає надто амбітними.
До речі, президент Фінляндії Александр Стубб під час Мюнхенської конференції поділився своїм баченням етапів мирного процесу в Україні. Він зазначив, що досягнення миру може тривати в три основні етапи.
На першому етапі мають відбутися попередні переговори. Україна повинна отримати додаткову військову допомогу, активно застосовувати санкції проти Росії та використовувати заморожені активи, щоб укріпити свою позицію в переговорах.
Другий етап включає угоду про припинення вогню, яку має досягти Росія на лінії фронту. Після цього необхідний міжнародний моніторинг ситуації, причому спостерігачі повинні бути незалежними, а не миротворцями. Далі на порядку денному стоятимуть питання, такі як обмін полоненими, повернення викрадених дітей, питання санкцій тощо. Головним є забезпечення стабільного припинення вогню. Якщо Росія знову здійснить агресію, Україна має автоматично отримати членство в НАТО, підкреслив Стубб.
Третій етап передбачає мирні переговори, які можуть тривати тривалий час. На цьому етапі обговорюватимуться складніші питання, зокрема територіальні суперечки, гарантії безпеки та компенсації.
Галина Гірак