Космічні війська України: не мрія, а стратегія

В Міністерстві оборони створено Управління космічної політики. Кажуть, що цей крок наблизив Україну до створення власних Космічних військ.


Українські плани на космос


Нагадаємо, на початку 2021 року Кабінет міністрів схвалив концепцію загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України на 2021-2025 роки.


Програмою пропонувалось запровадження нових механізмів управління, стратегічного планування, послідовної науково-технічної політики на основі сучасного програмного підходу. Також документом передбачалося створення до двох тисяч нових робочих місць у космічній галузі, поліпшення якості життя населення, вплив на діяльність сучасних молодіжних організацій, підтримка міжнародного іміджу України і зростання науково-технічного персоналу космічної галузі.


Велика війна скорегувала ці плани, втім не скасувала. Як стало відомо під час форуму Space For Ukraine, Міноборони України створило Управління космічної політики. Воно має об’єднати державні та приватні компанії, а також науковців космічної галузі для взаємодії з українським військом.


Управління займатиметься напрацюванням нормативно-правової бази, пошуком найактуальніших космічних технологій, а також стане єдиною точкою входу для взаємодії з внутрішніми та зовнішніми стейкхолдерами у цій сфері: розробниками, науковцями, підприємцями, міжнародними партнерами.


Заступниця міністра оборони України з питань цифровізації Катерина Черногоренко підкреслила, що попри виклики війни, Україна не тільки зберегла свої амбіції щодо космосу, а й готова їх реалізовувати.


“Ми хочемо, щоб всі інноватори, всі інженери, які думають над тим як розробити космічні технології знали контакти, розуміли цифрові точки входу, щоб з нами (Міноборони — ред.) взаємодіяти. Управління є координаційним центром, є центром генерації сенсів, є центром генерації політик”,– пояснила посадовиця.


Вона назвала три пріоритети Управління космічної політики. Це супутниковий зв’язок, космічна розвідка та система раннього оповіщення по ракетну небезпеку.


Як зауважив член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський в коментарі Новини LIVE, в Міноборони планують створення Командування космічних сил, як окремого виду збройних сил України. Воно, каже політик, буде генерувати спроможності, які будуть забезпечувати розвиток власних Космічних сил нашої держави.


Наразі йдеться про внесення змін до закону і створення нового виду військ. Потім каже Веніславський, буде формування командування, і після цього – вже створення повноцінних сил, які будуть використовувати космічний простір для протидії збройній агресії Російської Федерації.


Затягувати процес в Міноборони не планують.


Національні супутники – за 5 років


На форумі Міністерство оборони представило дорожню карту розвитку космічної сфери на десять років. Якщо говорити мовою цифр, то, як пише видання ain,2025 рік відвели на аудит стану інфраструктури, розробку документів, навчання фахівців і запуск пілотних проєктів.


Уже до 2030 року Міноборони планує мати національні супутники для оборонних цілей, а також нову систему сповіщень повітряних тривог і контролю космічного простору. А до 2035 року – сформувати цілісний космічний сегмент оборони, брати участь у глобальних проєктах і забезпечити сталий розвиток космічної галузі в Україні.


Ба більше, в співпраці із Управлінням космічної політики планується розробка системи космічної підтримки військових операцій. Вона має охопити всі рівні управління – від стратегічного до оперативного і тактичного, наводить видання Армія inform слова представника управління інноваційної діяльності ЗСУ Сергія Гудзя.


Гудзь пояснив, що космос у ЗСУ є однією з ключових частин, і повинен забезпечити виконання всіх українських загальновійськових операцій. Впровадження інноваційних космічних технологій надасть можливість бачити ворога, мати безперебійний зв’язок як на полі бою, так і в будь-якій точці земної кулі. Це дасть Україні можливість проводити операції з дальнього ураження безпілотними літальними апаратами, щоб проводити аналіз стану орбітального угруповання противника, а також мати можливість протидіяти ворогу, пояснив Сергій Гудзь.


Додамо, що нині Україна має лише один власний супутник, пишуть експерти, тоді як Росія має їх близько 200. Однак те, що у 2022 році Україні вдалося придбати “народний супутник”, стало неабияким досвідом і хорошим початком розвитку галузі, вважає заступниця міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Ганна Гвоздяр.


Що таке “народний супутник”? Нагадаємо, у червні 2022 року Благодійний фонд Сергія Притули купив повний доступ до всіх можливостей одного з супутників ICEYE за гроші, зібрані в рамках проєкту Народний Байрактар. Станом на квітень 2025 року апарат продовжує виконувати свої функції для українських бійців, підтвердив віцепрезидент компанії Сеппо Аалтонен. Втім деталей роботи апарата він не розкрив.


Додамо, що в червні 2024 року Головне управління розвідки коментувало успіхи “народного супутника”. В ГУР заявили, що за два роки роботи апарат зробив 4173 знімки російських об’єктів. Знімки з “народного супутника” використовуються для планування ударів по об’єктах РФ і захисту України.


І таких апаратів треба більше.


Чому про космос заговорили зараз


Військові експерти переконані: космічні війська Україні потрібні вже зараз. Як влучно нагадує військово-політичний оглядач групи Інформаційний спротив Олександр Коваленко, США, які до цього постачали розвідувальну інформацію зі своїх супутників, виявилися ненадійним партнером. І хоч Україна диверсифікувала отримання розвідданих, домовившись з Європою, немає гарантій, що європейці будуть надійніше за американців. Тому, каже Коваленко в розмові з KP,космічний компонент у питаннях безпеки дуже потрібний Україні. Тим більше, що наша країна має серйозний космічний досвід, нагадує він.


“Це досвід у ракетобудівництві, створенні та запуску космічних супутників на орбіту Землі. А запускати їх ми можемо спокійно і з космодромів союзників”,– переконаний він.


Валентин Бадрак, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння в розмові з Еспресо також погоджується, що в умовах демаршів США, Україна та Європа мають розбудовувати самостійну обороноздатність. І надзвичайно важливо, каже Бадрак, що Україна взялася за космічний домен.


Бадрак каже, що в питанні космосу Україна може співпрацювати з Чехією чи Францією.


“Йдеться про те, що справді можна вийти на річне виведення на орбіту трьох-п’яти мікросупутників і мати потім десь до 30 таких супутників угруповання до 2030 року, як це все задекларувало Міністерство оборони”, – переконаний експерт.


Треба надати зелене світло саме приватним компаніям, додає Бадрак. Але окрім супутників варто вирішити ще багато питань, нагадує він.


“Наземна інфраструктура, засоби РЕБ, засоби ураження наземні, в тому числі, які мають лазерні пристрої, електромагнітні пристрої, і все це має бути ув’язано в єдину систему”, – перелічує Бадрак.


Звідки брати кошти для здійснення таких амбітних цілей? Бадрак зазначає, що на розвиток Космічних сил потрібні дуже великі гроші. На його думку, фінанси може забезпечити Європейський Союз.  Можливо, в рамках 800 мільярдів євро, які використають на переозброєння ЄС.


Валентин Бадрак наголосив, що Європа почала розглядати Україну як частину власної архітектури безпеки, і без України конструкція гарантування безпеки Європи не буде працювати.


Валерія Шипуля

Джерело