Історичне рішення: чи зможе Україна продавати зброю під час війни

Українська влада вже у травні може скасувати мораторій на експорт озброєння. Чому це рішення давно на часі?


Скасувати мораторій вимагали давно


Нагадаємо, британська газета Financial Times ще у жовтні 2024 року писала, що Україна розглядає можливість скасування заборони на експорт зброї.


Тоді ж повідомлялося, що президент Зеленський доручив профільним міністерствам розробити пропозиції щодо експорту зброї, зокрема українських дронів, але з певними запобіжниками.


Причому до війни Україна активно здійснювала експорт військової продукції, що ставило нашу державу до лав провідних світових лідерів, казав у лютому 2025 року директор державного підприємства Спецтехноекспорт Олексій Петров. Він додав, що після розпаду Радянського Союзу Україна навіть мала ярлик “країни-складу” через великі арсенали, як зброї, так й амуніції.


Петров зауважив, що до великої війни саме держава мала монополію на виробництво й експорт військової продукції. Проте наразі ситуація змінилась. Приватний сектор дістав змогу вийти на ринок озброєння. Уже цього року можуть з’явитися українські ракети приватного виробництва, вже не кажучи про морські дрони, безпілотники з різними функціями та наземні системи.


Але на третій рік війни багато компаній, які інвестували в непрофільні активи та розвивали інноваційні військові системи, натрапляють на проблему: держава не може профінансувати придбання всієї виробленої продукції, каже Петров. Через брак коштів Україна не в змозі підтримувати розвиток приватного бізнесу.


“При цьому бізнес не може працювати “на склад”, адже військові системи дуже швидко змінюються через нові виклики на полі бою. Продукція, яка залишається на складі без закупівлі, швидко застаріває. Це позбавляє компанії можливості вкладати в розвиток та інновації”,– наводить слова Петрова видання Mind.


Про це ж нещодавно казала і народна депутатка від партії Слуга Народу, член комітету економічного розвитку Галина Янченко. Мовляв, держава може закупити лише малу частину продукції вітчизняного оборонно-промислового комплексу. І якщо не відкрити експорт, то ОПК обвалиться, заявила нардепка в етері проєкту Тема з Мосейчук.


Ба більше, багато компаній стикаються з тим, що іноземні інвестори та виробники пропонують українським розробникам переїзд до інших країн, наприклад до ЄС. Вже у Європі створюються компанії, часто під європейськими брендами, а потім держава змушена купувати цю ж продукцію в Україну.


“Отже, ми наповнюємо бюджети європейських країн, що є наслідком чинної державної політики через мораторій”,– каже Петров.


Ці слова підтверджує березневе опитування, яке Технологічні Сили України (ТСУ) провели серед виробників-виконавців державного оборонного замовлення. Так, 85% приватних виробників озброєння та військової техніки (ОВТ) планують релокуватися або вже це зробили.


63% респондентів вказали саме закритий експорт головною проблемою, що змушує розглядати перевезення виробництв до сусідніх країн. До першої пʼятірки країн, які виробники розглядають для релокації, входять Польща, Чехія, США, Словаччина та Естонія.


Але в травні все може змінитись.


Що відомо про відкриття експорту зброї


Видання Forbes пише, що вже 2025 року може запрацювати експорт для українських оборонних підприємств. Екс-заступник міністра економіки Ігор Фоменко заявив, що політичне рішення щодо цього механізму може бути ухвалено вже в травні. Президент України Володимир Зеленський і глава Офісу президента Андрій Єрмак, мовляв, “перебувають у темі” з вересня 2024 року.


При цьому повідомляється, що сама риторика про те, що експорт озброєння можливий, змінилася десь у квітні.


“Є загальне погодження від президента на відкриття експорту”, – підкреслив засновник одного з виробників БПЛА в розмові з Forbes.


Анонімний депутат від партії “Слуга народу” додав, що спочатку уряд хоче з Держслужбою експортного контролю спростити виїзд на виставки озброєння для виробників.


За даними Forbes, існує три сценарії експорту українського озброєння.


Варіант №1 – точкове узгодження з міністерствами та Офісом президента за окремими контрактами.


Варіант №2 – експорт 50% від розміру українських контрактів. Однак від виробників також вимагалася б передача частини виручки від експорту на закупівлі зброї для ЗСУ.


Повідомляється, що такий варіант запропонував голова Агенції оборонних закупівель (АОЗ) Арсен Жумаділов. Депутат від партії “Слуга народу” розповів, що така модель існує і потенційно вона “робоча”. Однак у неї є мінус – вона “зменшує ринок”, адже спецплатіж зможуть платити в основному тільки великі виробники.


Варіант 3 – ввести 20% мита на експорт зброї, а отримані таким чином гроші спрямувати до спеціально створеного фонду. Звідти кошти використовуватимуться для закупівель зброї для Сил оборони України.


Експерти вже вказують на плюси та мінуси ініціативи.


Коли та як запрацює експорт зброї


Навіть в статті Forbesчастина експертів сумнівається в конкурентоспроможності українських виробників. Наприклад все той же екс-заступник міністра економіки Фоменко вважає, що поки в різних країнах світу Україна не почала активну “маркетингову політику”, у нас не буде жодного розуміння про те, чи потрібно взагалі комусь наше озброєння. Тому Фоменко скептично ставиться до того, що українські виробники “зможуть багато заробити” на експортних контрактах. Адже доведеться конкурувати з компаніями з Китаю, Індії, Європи та США.


А от інші Forbesкажуть, що “дрони – це нова нафта”, і попит буде високим. Але й окрім БпЛА України є що експортувати на захід. Як зауважив директор Центру досліджень армії Валентин Бадрак в розмові з Еспресо, Україна довела, що має кращі деякі технології, ніж західні.


Експерт каже, що наша держава має величезні перспективи зокрема тому, що вона перетворилася на ринок. СІПРІ -незалежний міжнародний інститут з дослідження проблем конфліктів, озброєнь, контролю над озброєннями та роззброєння – довів, що за останні чотири роки Україна в 100 разів збільшила імпорт і стала більш привабливою для спільних виробництв.


“Інша справа: як вийти на ринок озброєнь правильно. На мій погляд, щоб не зробити політичного харакірі, треба виходити разом з партнерами, принаймні до завершення гарячої фази війни”,– зауважив експерт.


Він підкреслив, що ринок озброєння – це один з елементів технологічної переваги. Єдине, що це не можна робити зараз безконтрольно.


Про контроль над експортом писала виконавча директорка Технологічних Сил України Катерина Михалко в блозі для УП ще в жовтні. Вона зауважувала, що при усіх перевагах експорту, міжнародний продаж зброї є серйозним питанням, яке має здійснюватися контрольовано з урахуванням потреб забезпечення фронту, домовленостей з міжнародними партнерами, а також без ризику для національної безпеки й збереження сенситивної технічної документації.


Продаж зброї закордон рано чи пізно відкриють, переконана Михалко. Лише питання коли: з сильним сектором ОПК всередині України або ж через кілька років, коли через релокацію виробників ми не матимемо вже що експортувати.


Втім наразі неясно, коли запрацює експорт зброї. Наприклад, в Офісі президента ще в квітні не бачили можливості скасувати цей мораторій. Заступник глави Офісу президента Павло Паліса під час зустрічі Клубу LB казав, що “поки не буде досягнуто припинення вогню, поки ми не створимо потрібних запасів, які гарантують нам виконання оборонних завдань”, Україна навряд чи буде “продавати зброю назовні”.


Валерія Шипуля

Джерело