Починається з дрібниць: у поліції розповіли, як росіяни вербують підлітків

Фото: Getty Images

Здебільшого підлітків вербують через соцмережі

Після виконання “невинних” завдань, куратори, маніпулюючи та шантажуючи, можуть залучати підлітків до виконання більш серйозних правопорушень – підпалів авто тощо.


Вербовка українських дітей починається із прохань розклеїти чи рознести листівки або намалювати графіті. Про це у телеефірі повідомила начальниця Управління організації служби освітньої безпеки Нацполіції Надія Ситник.


За її словами, усе починається з невеликих завдань, які не є суттєвими правопорушеннями, і за які платять гроші.


За її словами, здебільшого підлітків вербують через соцмережі, переважно – у Telegram, пропонуючи “легкі гроші” за виконання певних завдань.


“У дітей ще не так розвинене критичне мислення, і тому будь-хто, хто активно користується інтернетом, може попастися на такий гачок. Тому потрібно дуже рано починати спілкуватися з дітьми на тему медіаграмотності. Буквально вже з 5 класу варто говорити про те, як розпізнавати деякі фейкові новини у мережі, як не потрапити гачок маніпуляторів”, – наголосила вона.


За словами представниці Нацполіції, найбільше до інспекторів Служби освітньої безпеки зверталися учні 7-8 класів, які отримували подібні повідомлення на телефони.


Щодо ознак можливого вербування дитини, Ситник зазначила, що батькам треба звернути увагу на те, чи з’явилися у дитини кошти або гаджети, на які їй грошей не давали. Якщо дитина не може пояснити, звідки взялися кошти, це вже “тривожний дзвіночок”.


“Звісно, потрібно звертати увагу на поведінку дитини – чи вона не стала більш замкнутою, чи не змінилося коло спілкування, чи готова дитина взагалі поспілкуватися на тему безпеки у інтернеті. І взагалі, потрібно подивитися, чи не цікавиться сама дитина таким “легким заробітком”, чи не цікавиться вона раптово критичною інфраструктурою або якимись військовими об’єктами”, – зазначила Ситник.


На Тернопільщині спецслужби РФ намагалися завербувати ліцеїста

Джерело