Верховна Рада ухвалила закон, який встановлює, що всі чоловіки віком від 25 до 60 років, обмежено придатні до служби в збройних силах, зобов’язані повторно пройти огляд військово-лікарської комісії до 5 червня 2025 року.
Майже половину визнають придатними
За словами речника Міноборони Дмитра Лазуткіна, станом на 3 лютого повторну військово-лікарську комісію пройшли близько 20-27% від тих, хто мав це зробити до 5 лютого (це дедлайн, що був встановлений до ухвалення нового законопроекту).
Приблизно 45% чоловіків, які раніше мали статус “обмежено придатних до військової служби”, після повторного огляду отримали статус про придатність до служби. Решту 55% визнали “непридатними”. Такі дані повідомило hromadske, посилаючись на джерело у Генштабі ЗСУ.
Лазуткін зазначив, що невиконання або несвоєчасне виконання нової норми, встановленої законом, буде кваліфіковане як адміністративне порушення. Він також уточнив, що заброньованим “обмежено придатним” також слід пройти повторну військово-лікарську комісію.Не потрібно це робити лише тим, кого в установленому порядку визнали особами з інвалідністю.
У свою чергу народний депутат Олександр Федієнко уточнив, що військовозобов’язаних, які перебувають у статусі обмежено придатних і не встигли до 5 лютого пройти військово-лікарську комісію, зараз не притягуватимуть до адміністративної відповідальності й не оголошуватимуть у розшук. Але термін проходження ВЛК таким особам продовжено до 5 червня.
“Важливо, що на засіданнях Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки й Комітету з питань правоохоронної діяльності були досягнуті домовленості з Генеральним штабом та Міністерством оборони України, підрозділами Центрів комплектування стосовно того, щоб не притягувати до адміністративної відповідальності тих військовозобов’язаних, які не встигли пройти ВЛК», – зазначив політик.
За його словами, ці особи також не будуть внесені до реєстру “Оберіг” як такі, що перебувають у розшуку. Але вони зобов’язані особисто звернутися до ТЦК за направленням на проходження ВЛК або отримати його через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста (Резерв+).
Нагадаємо, що в жовтні минулого року парламент ухвалив закон, який остаточно заборонив мобілізувати хлопців віком до 25 років, яких раніше визнали обмежено придатними до служби у збройних силах.
Штрафи тимчасово не діють
Статус “обмежено придатний” до військової служби скасували в 2024 році, тому громадяни, які мали такий статус, зобов’язані повторно пройти військово-лікарську комісію, щоб отримати один із таких чотирьох статусів:
– придатний (з уточненням виду служби);
– непридатний (з можливістю перегляду через 6-12 місяців);
– потребує лікування (відпустка або стаціонарне лікування);
– тимчасово непридатний (з призначенням дати повторного огляду).
Передбачалося, що військовозобов’язані чоловіки, яких раніше визнали обмежено придатними, повинні були до 4 лютого 2025 року повторно пройти медогляд.
Але виявилося, що це практично неможливо. Наприкінці січня заступник керівника Офісу президента Ірина Верещук заявила, понад 1 млн “обмежено придатних” повторно не пройшли ВЛК, зокрема й тому, що не отримали викликів від ТЦК або не змогла це зробити через черги.Точніше, відповідно до даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів орієнтовна кількість військовозобов’язаних, які зобов’язані пройти медичне переобстеження становить понад 1,5 млн осіб.
Верещук визнала, що до 4 лютого пройти повторну ВЛК нереально для такої кількості людей. Тому влада вирішила ухвалити відповідні законодавчі зміни, щоб продовжити строк для перекомісії. А заодно відклали штрафи через непроходження ВЛК “обмежено придатними”.
Таким чином зараз ситуація така: 1,5 млн українців, раніше визнаних обмежено придатними до військової служби, мають до 5 червня пройти повторний медичний огляд.
Зазначається, що до цієї дати вони мають самостійно звернутися в територіальні центри комплектування (ТЦК), відповідні уповноважені органи Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Державної прикордонної служби або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК).
Якщо ж чоловіки зі статусом обмежено придатних не пройдуть ВЛК до 5 червня, то це вже вважатиметься порушенням правил військового обліку. І, відповідно, за це можуть покарати штрафом від 17 до 25,5 тис. грн.
Причини скасування рішень ВЛК
Рішення військово-лікарської комісії може бути скасоване з різних причин, включаючи навіть формальні помилки, порушення кримінальних справ проти членів комісії або зміни в законодавстві.
Основних підстав для скасування рішення ВЛК є три.
Перша підстава – це формальні помилки, виявлені під час перевірки документів. Наприклад, якщо лікар не заповнив певний рядок у медичній формі. При тому, що цей рядок може навіть не містити важливої інформації про діагноз чоловіка і не впливати на висновок комісії про непридатність до військової служби, але він має бути заповнений або мати відповідну позначку.
Друга підстава – це звернення правоохоронних органів до Центральної та регіональних ВЛК через розслідування кримінальних справ проти лікарів, які є членами ВЛК. У випадку, якщо лікарів підозрюють у неправомірності висновків про непридатність за хабарі, є ризик, що постраждають і ті, хто справді має тяжке захворювання та був визнаний непридатним на законних підставах. За таких обставин Центральна та регіональні ВЛК можуть перестраховуватися і скасовувати всі рішення лікарів, проти яких порушено кримінальне провадження. І можуть бути формально скасовані всі постанови районної ВЛК, де висновки робив підозрюваний лікар.
Третьою підставою можуть бути зміни, внесені до Розкладу хвороб, станів і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (йдеться про додаток до наказу № 402). Тобто, тут йдеться про випадок, коли вносять зміни до нормативного документа.
Галина Гірак