Amnesty International: Росія систематично катує полонених

Фото: LIBKOS/INSTAGRAM

Українські захисники, які повернулися з російського полону, взяли участь у фотосесії

Майже всі українські військовополонені свідчили, що катування є системними і відбуваються на всіх рівнях: на “прийомках”, коли тільки потрапляють у полон і продовжуються на всьому шляху перебування в полоні.


Міжнародна правозахисна організація Amnesty International оприлюднила звіт “Оглушлива тиша. Насильницькі зникнення, утримання інкомунікадо та катування українських полонених Росією”, який документує воєнні злочини РФ щодо полонених українців. Про це повідомляє Укрінформ у вівторок, 4 березня.


У доповіді зазначається, що тисячі українців та українок, як військовополонених, так і цивільних осіб, наразі перебувають у полоні в Росії та на окупованих територіях.


За словами правозахисників, російська влада не надає міжнародним організаціям доступу до українських військовополонених, що є частиною свідомої політики виведення їх за межі захисту міжнародного права.


Катування і страти: правозахисники зафіксували понад 109 випадків страт українських військових у полоні. Більшість полонених зазнають системних катувань – побиття, удари електрошокером, сексуальне насильство.


“Майже всі українські військовополонені, яких ми опитували, свідчили, що катування є системними і відбуваються на всіх рівнях: на “прийомках”, коли тільки потрапляють у полон і продовжуються на всьому шляху перебування в полоні. Це, наприклад, катування електричним струмом, знущання сексуального характеру тощо”, – зауважила директорка Amnesty International Ukraіne Вероніка Вельч.


Відмова у медичній допомозі: навіть важкопораненим військовим відмовляють у лікуванні. Один із колишніх полонених, Володимир Шевченко, розповів: “Били електрошокерами, після цього хлопці помирали – їхні серця просто не витримували”. Інший полонений, Сергій Корома, отримував лише антисептик для важких ран.


Приховування військовополонених: Росія не надає міжнародним організаціям доступу до полонених, порушуючи Женевські конвенції. У державному реєстрі України є дані про 55 тисяч зниклих безвісти – правозахисники вважають, що значна частина з них перебуває в полоні.


Маніпуляції з обмінами: із 3767 звільнених українців 25% були зниклими безвісти, Росія свідомо не надавала інформацію про них, використовуючи це для тиску.


«З 3767 військовополонених, яких було обміняно й повернуто в Україну, 25% були саме такими непідтвердженими особами і суб’єктами насильницького зникнення. Росія навмисно не передавала жодної інформації про військовополонених, вдаючись таким чином до маніпуляцій і тиску», – заявила Вероніка Вельч.


Amnesty International закликає міжнародну спільноту притягнути Росію до відповідальності через Міжнародний кримінальний суд та механізми універсальної юрисдикції.


Як ми вже писали, військовополонений українець Олександр Іщенко, який служив водієм у полку Азов, помер у СІЗО російського Ростова-на-Дону.


Понад 95% українських військовополонених в Росії зазнали тортур – ООН

Джерело